Marzec 6, 2018

Mozaika szklana w nowoczesnym wystroju wnętrz

Architekci wnętrz coraz częściej wykorzystują w swoich projektach nowoczesne materiały. Tradycyjna glazura nie daje bowiem zbyt dużych możliwości dekoracyjnych. W wielu projektach pojawia się więc na przykład modna obecnie mozaika szklana. Tego rodzaju materiał składa się z kawałeczków przezroczystego bądź barwionego szkła. Owe szklane kamyczki zatopione są w odpowiednią fugę. Tradycyjna mozaika szklana to arkusze, które stworzone są z kwadratowych bądź prostokątnych kawałków potłuczonego szkła.

Jednak coraz częściej w sklepach możemy odnaleźć także bardziej dekoracyjną mozaikę szklaną. W tym przypadki szklane kamyczki mogą tworzyć ciekawe kompozycje, mogą być także wzbogacone szkłem witrażowym albo drobinami brokatu.  Warto zwrócić uwagę na to, że szkło przezroczyste sprawdza się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Taka mozaika pozwala bowiem optycznie powiększyć wnętrze. Ciekawy efekt możemy jednak uzyskać także wtedy, gdy na ścianie ułożymy mozaikę w kontrastowych barwach. W nowoczesnych wnętrzach łączy się przede wszystkim biel z czernią oraz szkło przezroczyste w wyrazistą czerwienią.

Jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz pomieszczeń mieszkalnych nie ma nic gorszego niż nuda i powtarzające się stale od lat, mocno oklepane warianty. Dlatego każdy akcent, który będzie wprowadzał znacznie więcej kolorystyki oraz ciepłych barw do wnętrza jest jak najbardziej pożądany. Doskonałym sposobem na odejście od rutyny jest wprowadzenie mozaiki i zastosowanie jej na przykład w szklanych drzwiach bądź też w wysoko położonych oknach o małych rozmiarach, które i tak nie przepuszczają dużej ilości światła. Dostępność wzorów oraz palet barw jest w zasadzie nieograniczona, tak jak i możliwość wykonania mozaiki na zamówienie z uwiecznionym przez zamawiającego wzorem. Mozaiki świetnie sprawdzają się również jako materiał budujący małe ścianki. W zdecydowanej większości przypadków takie rozwiązanie znacznie podnosi ogólną atrakcyjność przestrzeni, jednocześnie wzbogacając ją o element, który bez wątpienia przykuwa uwagę. Wiele firm oferuje gotowe mozaiki dlatego dostępność nie powinna być większym problemem.